Nie takich zmian oczekiwaliśmy!!!

Poniżej publikujemy analizę naszego Radcy Prawnego Pana Pawła Polakowskiego z którą utożsamiają się również nasi lokalni funkcjonariusze celni.

Liczę na poddanie szczegółowej analizie znowelizowanych zapisów w art. 33a i rychłej ich zmiany.

Życzę dużo zdrowia i wytrwałości

Prezes Izby

Piotr Gołdyn

Opinia do zmian w 33a.
Przepisy te rozumiem w ten sposób:

  • rozliczenie podatku importowego w deklaracji VAT przysługuje każdemu podatnikowi VAT (ust. 1)
  • jeżeli podatnik nie ma AEO lub nie ma pozwolenia na procedurę uproszczoną zgłoszenie musi być przygotowane przez przedstawiciela pośredniego lub bezpośredniego (ust. 2 pkt 3, ust. 2d)
  • jeżeli podatnik nie rozliczył podatku w deklaracji VAT, to traci prawo do rozliczenia podatku w deklaracji i musi zapłacić podatek z odsetkami (ust. 7) – w mojej ocenie oznacza to, że spóźnienie z deklaracją VAT, pomyłka co do kwoty powoduje automatycznie powstanie obowiązku zapłaty podatku z odsetkami, nie można nic nadrobić, uzupełnić czy skorygować
  • jeżeli zgłoszenie celne jest przygotowane przez przedstawiciela bezpośredniego lub pośredniego, to odpowiada on solidarnie za podatek (ust. 8) – solidarna odpowiedzialność dotyczy zarówno przedstawiciela pośredniego (który i tak by odpowiadał za podatek) jak i przedstawiciela bezpośredniego
  • przedstawiciel nie odpowiada solidarnie za podatek, jeżeli podatnik ma AEO lub posiada pozwolenie na procedurę uproszczoną (ust. 8a)

Możliwość komentowania jest wyłączona.