Konferencja o Transgranicznym Centrum Logistycznym

Przy udziale pani minister Infrastruktury Brandenburgii Kathrin Schneider na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, zaprezentowano idee profilowania Transgranicznego Centrum Logistycznego w oparciu o miasta Słubice, Frankfurt Oder, Eisenhuettenstadt. Wśród niekwestionowanych autorytetów po stronie polskiej swoją obecnością i wiedzą wspierał nas między innymi pan prof. Wiesław Czyżowicz, któremu na sercu leży rozwój regionu przygranicznego i infrastruktury obu miast.

Relacja Powiatu Słubickiego:

W sali senackiej na uniwersytecie Viadrina zakończyło się właśnie spotkanie z minister infrastruktury i planowania regionalnego Brandenburgii Kathrin Schneider. Polską stronę reprezentowali m.in.: prof. Wiesław Czyżowicz ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, starosta słubicki Marcin Jabłoński, burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz, prezes Polskiej Izby Cła Logistyki i Spedycji Piotr Gołdyn oraz dyrektor marketingu K-SSSE Andrzej Kail.
Spotkanie dotyczyło profilowania transgraniczego centrum logistycznego, które miałoby powstać na terenie Frankfurtu nad Odrą (GVZ Frankfurt – drogowo – kolejowy terminal przeładunkowy oraz tereny przemysłowe przy autostradzie, dział wspierania inwestycji miasta Frankfurt /O), Eisenhuettenstadt (przeładunki w transporcie drogowym i żegludze w porcie rzecznym oraz na przyległych terenach przemysłowych, dział wspierania inwestycji miasta), K-SSSE (logistyka w transporcie drogowym na terenie strefy, która jest instytucją pozyskującą inwestorów m.in. w gminie Słubice i powiecie słubickim) oraz terminala w Świecku (obsługa celno – logistyczna i tereny gospodarcze w otoczeniu, Polska Izba Cła, Logistyki i Spedycji).
– Nasze tereny są świetnie przygotowane dla stworzenia obiektów inwestycyjnych. Oferujemy daleko idącą pomoc – deklarował Andrzej Kail z K-SSSE. Minister Schneider wskazywała na problemy finansowe, które mogą się pojawić przy realizacji przedsięwzięcia, z kolei prof. Czyżowicz dodał do tego kwestie prawne. – Uważam, że pomocną w tym przypadku instytucją może być Europejskie Zgromadzenie Interesów Gospodarczych – mówił.
Zapleczem naukowym projektu jest Uniwersytet Europejski Viadrina. W związku z tym prof. dr Stephan Kudert przedstawił możliwości rozwoju dla kształcenia na Viadrinie w dziedzinie “Logistyka międzynarodowa i intermodalna”. Z kolei prezes zarządu Investorcenter Ostbrandenburg GmbH Markus Kappes zaprezentował projekt “Gospodarka bez granic – europejska logistyka w dwóch korytarzach TEN-T”. Na koniec spotkania odbyła się dyskusja zaproszonych gości.

GALERIA

Możliwość komentowania jest wyłączona.